Επικοινωνία στο : filoksenoblog@yahoo.gr

''Live Scores''

powered by Agones.gr - opap

Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Τρένο η Μίλαν, επέστρεψε η Ρόμα

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του Scudetto έκανε η Μίλαν, που πέρασε από το «Nταλ' Αρα» με 3-0 κόντρα στην Μπολόνια. Στις νίκες επέστρεψε η Ρόμα που επικράτησε της Μπάρι στο «Ολίμπικο» (1-0).....

«Αέρας» η Μίλαν...

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι δεν είχαν διάθεση για αστεία και μπήκαν με στόχο να καθαρίσουν από νωρίς το παιχνίδι, όπως κι έγινε. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Μπόατενγκ ύστερα από σέντρα του Ιμπραΐμοβιτς με προβολή άνοιξε το σκορ. Ο Ρομπίνιο στο 35' έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο κάνοντας το 2-0, με τον Ιμπραΐμοβιτς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα να κλειδώνει η νίκη διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Καθάρισε ο Ζουάν για την Ρόμα

Χάρη σε γκολ του Ζουάν στο 30' η Ρόμα επικράτησε της Μπάρι στο Ολίμπικο (1-0) και επέστρεψε στις νίκες στο Campionato. Οι Τζαλορόσι, ξεπέρασαν το 2-2 της προηγούμενης αγωνιστικής στο «Μπεντεγκόντι» με την Κιέβο και έφτασαν τους 26 βαμούς πιάνοντας την Παλέρμο στην 5η θέση της Serie A. Από την άλλη, η Μπάρι, που βρίσκεται στην 20η θέση του πίνακα, έμεινε χωρίς νίκη στα τελευταία επτά ματς πρωταθλήματος και πρέπει να παλέψει πολύ σκληρά για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Μέρες... Μαραντόνα για Νάπολι!

Η εντυπωσιακή πορεία της Νάπολι συνεχίζεται, καθώς επικράτησε και της Τζένοα με 1-0 εκτός έδρας και είναι στο -3 από την κορυφή του Campionato!  Η κεφαλιά-κεραυνός του Χάμσικ στο 25ο λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ήταν αρκετή για να περάσει η Νάπολι με 1-0 από το «Μαράσι» επί της Τζένοα και να πιάσει, με ένα ματς περισσότερο, τη Λάτσιο στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι «παρτενοπέι» έδωσαν χώρο στους γηπεδούχους μετά το γκολ που πέτυχαν, αλλά η Τζένοα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Σέντερ φορ στους «ροσομπλού» άλλωστε είναι ο Λούκα Τόνι, ο οποίος περισσότερο κακό κάνει στην ομάδα του παρά καλό...

Παλέρμο για Σεντόνι

Στο «Ρέντσο Μπαρμπέρα» η Πάρμα αιφνιδίασε την Παλέρμο παίρνοντας το προβάδισμα στο 7ο λεπτό με κεφαλιά του Λουκαρέλι έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κράτησε το 0-1 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα ο Ντέλιο Ρόσι, για τους γηπεδούχους, αντικατέστησε τον Παστόρε με τον Πινίγια και η δικαίωση ήρθε στο 51', όταν ο παίκτης που μπήκε ως αλλαγή με πλασέ από κοντά έκανε το 1-1. Οι «ροζανέρι» πίεσαν αρκετά στη συνέχεια και έφτασαν στο 2-1 στο 61' με δυνατό σουτ του Μίκολι, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 με αυτογκόλ του Τζακάρντο στο 89'.

Ανατροπή η Ουντινέζε

Την ίδια ώρα, στο «Φρίουλι», είχαμε ακόμη μία ανατροπή αποτελέσματος. Η Φιορεντίνα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 31', όταν ο Σαντάνα έκανε ένα μακρινό σουτ και ο Χαντάνοβιτς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας, με αποτέλεσμα να τη δει στα δίχτυα του. Η Ουντινέζε, όμως, δεν πτοήθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο ανέτρεψε την κατάσταση. Στο 63' ο Αρμέρο με ένα τρομερό μακρινό σουτ ισοφάρισε και στο 80' ο -συνήθης ύποπτος- Ντι Νατάλε ήταν εκεί που έπρεπε για να κάνει το 2-1 με πλασέ, μετά το γύρισμα του Ντένις.