Επικοινωνία στο : filoksenoblog@yahoo.gr

powered by Agones.gr - opap

Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2010

lΗΜΙΧΡΟΝΟ: Μάντσεστερ Γ.-Άρσεναλ 1-0

«Μάχη»  πρωτιάς και γοήτρου δίνουν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άρσεναλ στην… αρένα του «Όλντ τράφορντ», στο παιχνίδι που ολοκληρώνει την 17η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.....

Η Άρσεναλ είναι στην 1η θέση με 32 βαθμούς έχοντας 16 αγώνες, ενώ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είναι 3η με 31 βαθμούς και 15 αναμετρήσεις. Σε κάθε περίπτωση, σε περίπτωση νίκης η κορυφή αλλάζει χέρια, καθώς η Σίτι που είναι «σφήνα» στις δύο μονομάχους έχει και παιχνίδι περισσότερο και ισοβαθμεί με τους κανονιέρηδες.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης από το Theplayer.gr.

LIVE

45+2' Λήξη ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Αρσάβιν.

43' Κίτρινη κάρτα στον Σαμάκ.

41' ΓΚΟΛ! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγείται χάρη σε γκολ του Παρκ Γι Σουνγκ! Ο Νάνι έκανε εξαιρετική κούρσα από τα δεξιά, σύγκλινε και σέντραρε στον Κορεάτη, ο οποίος με δύσκολη κεφαλιά κρέμασε τον Σέζσνι! 1-0!

37' Ο ρυθμός έχει πέσει κατακόρυφα, λιγοστές φάσεις και αρκετό... ξύλο μεταξύ των πιακτών.

30' Δεν ρισκάρουν οι δύο ομάδες, αν και δεν λείπουν τα λάθη εκατέρωθεν.

22' Μια ανάσα από το γκολ η Γιουνάιτεντ, ο Σκιλασί έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης, και ο επερχόμενος Νάνι με πολύ δυνατό σουτ σημάδεψε για εκατοστά άουτ!

13' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάνι, η μπάλα στα χέρια του Σεσζνι.

10' Απάντησε στις ευκαιρίες η Άρσεναλ, ο Ροζίτσκι σέντραρε, ο Σαμάκ έπιασε μια κεφαλιά, αλλά ο ντερ Σαρ σε ετοιμότητα μπλόκαρε.

9' Μακρινό σουτ του Ρουνεϊ, η μπάλα στα χέρια του Πολωνού τερματοφύλακα της Άρσεναλ.

6' Πρώτη επίσκεψη της Γιουνάιτεντ στα αντίπαλα καρέ, ο Νάνι έκανε μια κούρσα από τα δεξιά και σέντραρε, αλλά  Σέσζνι βγήκε εγκαίρως και μπλόκαρε.

3' Αναγνωριστικό το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, οι δύο ομάδες έχουν «φορτωμένο» το κέντρο τους.

1' Έναρξη της αναμέτρησης!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μάντσεστερ Γ. (Φέργκιουσον): Ντερ Σαρ, Ράφαελ, Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Νάνι, Φλέτσερ, Κάρικ, Άντερσον, Παρκ, Ρούνεϊ
Αναπληρωματικοί: Κούστσακ, Μπράουν, Σμόλινγκ, Ομπερτάν, Γκιγκς, Ερνάντεζ, Μπερμπάτοφ

Άρσεναλ (Βενγκέρ): Σέσζνι, Κοσιελνί, Σανιά, Σκιλασί, Κλισί, Σονγκ, Ροζίτσκι, Γουίλσιρ, Νασρί, Αρσάβιν, Σαμάκ
Αναπληρωματικοί: Φαμπιάνσκι, Φάμπρεγκας, Φαν Πέρσι, Γουόλκοτ, Ντενίλσον, Τζουρού, Μπέντνερ

Διαιτητής: Χάουαρντ Γουέμπ

Μικρά-μικρά

Δέκα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον έδωσε τιμητική πλακέτα στον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ για την προσφορά του στο σύλλογο, με όλο το γήπεδο, ακόμα και τους οπαδούς της Άρσεναλ, να χειροκροτάει.

* Ο Βόλτσιεκ Σέσζνι είναι ο νεότερος (20 χρονών και 239 ημερών) τερματοφύλακας που αγωνίζεται ποτέ στην Πρέμιερ Λιγκ, σπάζοντας το ρεκόρ του Άλεξ Μάνιγκερ κατά δύο ημέρες.

* Επτά ήττες στις τελευταίες εννέα επισκέψεις της έχει η Άρσεναλ στο «Θέατρο των ονείρων».

* Ο Νασρί θα πραγματοποιήσει την 100η συμμετοχή του μετα χρώματα της Άρσεναλ.