Επικοινωνία στο : filoksenoblog@yahoo.gr

powered by Agones.gr - opap

Σάββατο 28 Αυγούστου 2010

Θετική αν και δύσκολη η πρεμιέρα για την εθνική, 89-81 την Κίνα

Αγκυρα, Τουρκία
Αγχωτική ήταν η πρεμιέρα της Ελλάδας στο Μουντομπάσκετ της Τουρκίας, καθώς η Κίνα παίζοντας άμυνα ζώνης για 40 λεπτά κατάφερε να κάνει το ματς ντέρμπι. Η Εθνική μας βρέθηκε πίσω στο σκορ, οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά χάρη στην εμπειρία της και την εξαιρετική εμφάνιση των Ζήση και Μπουρούση, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-81.

Απόντων των Φώτση και Σχορτσανίτη η Ελλάδα ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Τσαρτσαρή και Μπουρούση στις θέσεις των "ψηλών", γεγονός που λειτούργησε ευνοϊκά απέναντι στη ζώνη των κινέζων. Ο Μπουρούσης απειλούσε από τα 6.25μ. και η Ελλάδα ξέφυγε γρήγορα με 17-8 (4`).

Στην επίθεση όλα λειτουργούσαν καλά για την Ελλάδα, αλλά στην άμυνα υπήρχαν προβλήματα, τα οποία εκμεταλλεύθηκε η Κίνα και με κορυφαίο τον Γι Γιανλιάν έμεινε κοντά στο σκορ (25-18, 10`).