Επικοινωνία στο : filoksenoblog@yahoo.gr

''Live Scores''

powered by Agones.gr - opap

Πέμπτη 26 Αυγούστου 2010

AEK- Νταντί Γ. 1-0 (ημίχρονο)

Στο ημίχρονο βρίσκεται η ρεβάνς της ΑΕΚ με τη Νταντί Γ. για τα play off του Europa League.

Μπροστά με 1-0 στο σκορ η "Ένωση", μετά από γκολ του Ντιόπ στο 23'!

Χωρίς τον Νίκο Λυμπερόπουλο -που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο πέλμα- αγωνίζεται στο άδειο "Καραϊσκάκη" η ομάδα του Μπάγεβιτς.

45'+1': Λήξη του ημιχρόνου

43': Πρώτο αξιόλογο σουτ για τους Σκωτσέζους! Το έκανε ο Κόνγουεϊ από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από την κλειστή γωνία του Σάχα

42': Πολύ ωραίος συνδυασμός των παικτών της ΑΕΚ καταλήγει στον Καφέ, όμως το δυνατό συρτό σουτ που κάνει εκείνος μέσα από την περιοχή, μπλοκάρεται από τον Πέρνις

34': Κατέβασε ταχύτητα μετά το γκολ η ΑΕΚ -κάτι που επέστρεψε στους Σκωτσέζους να "βγουν από το καβούκι τους" και να φτάσουν ορισμένες φορές με αξιώσεις στην περιοχή της

23' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ!: Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λεονάρντο από δεξιά, ο Γιάχιτς πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Ντιόπ -με όμορφη προβολή από κοντά- ανοίγει το σκορ για την "Ένωση"!

16' - Κίτρινη κάρτα για την ΑΕΚ: Ο Λαγός έκανε ένα δυνατό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου

10': Οι Μάκος και Τζεμπούρ συνεργάζονται ωραία στην αντεπίθεση, ο Αλγερινός πασάρει στο Σκόκο, όμως το πλασέ που κάνει εκείνος από το ύψος του πέναλτι περνάει ψηλά άουτ!

6': Μετά από εκτέλεση κόρνερ και απόκρουση των Σκωτσέζων, ο Λαγός στοπάρει και πιάνει το απευθείας σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

4': Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λεονάρντο "τσίμπησε" την μπάλα στο ύψος της περιοχής, μπήκε ωραία από αριστερά σε αυτή, όμως το δυνατό σουτ που έπιασε από πλάγια θέση, αποκρούστηκε από τον Πέρνις σε κόρνερ!

1': Έναρξη του αγώνα

*Τις νέες της εμφανίσεις (στις οποίες κυριαρχεί το μαύρο χρώμα) φοράει, για πρώτη φορά, η ΑΕΚ

*Παρών στις εξέδρες και ο Φερνάντο Σάντος, με τον προπονητή της Εθνικής να συνοδεύεται από τον συνεργάτη του, Ζήση Βρύζα

*Σχεδόν πλήρης η εξέδρα των επισήμων, όπου κάθονται οι προσκεκλημένοι της διοίκησης της ΑΕΚ. Η τελευταία είναι φυσικά, επίσης, παρούσα -με τους Αδαμίδη, Καπετανάκη, Καψή, Κασνακίδη και Γκρέταρσον

*Το ντεμπούτο του σε αποστολή της ΑΕΚ κάνει ο Κλαούντιο Νταντόμο, που θα καθίσει στον πάγκο και αν κριθεί σκόπιμο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί από τον Ντούσαν Μπάγεβιτς

*Σουρεαλιστική η εικόνα στην είσοδο των δύο ομάδων για προθέρμανση -με τη... γηπεδούχο ΑΕΚ να αποδοκιμάζεται από τους περίπου 250 Σκωτσέζους που βρίσκονται στο γήπεδο και τους ίδιους να αποθεώνουν τη Νταντί, όταν πατάει τον αγωνιστικό χώρο!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Γεωργέας, Γιάχιτς, Μανωλάς, Λαγός, Μάκος, Ντιόπ, Καφές, Λεονάρντο, Σκόκο, Τζιμπούρ

ΝΤΑΝΤΙ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Πίτερ Χιούστον): Πέρνις, Ντίλον, Ντίξον, Κόνγουεϊ, Σκοτ Ρόμπερτσον, Κανταμάρτερι, Ντέβιντ Ρόμπερτσον, Μπουάμπεν, Γκομίς, Κένεθ, Γουότσον